Przejdź do głównej zawartości

Ważna zmiana dla przedsiębiorców- nowe PKD od 2025r.

Rozporządzeniem z dnia 27 grudnia 2024r. Rada Ministrów wprowadziła nową Polską Klasyfikację Działalności PKD. Rozporządzenie wprowadza zmiany w dotychczasowo stosowanej klasyfikacji z 2007 roku. Konieczność wydania PKD 2025 wynika ze zmian dokonanych w klasyfikacji Unii Europejskiej. Celem wprowadzonych zmian jest dostosowanie Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD do aktualnych realiów gospodarczych oraz zgodności z międzynarodowymi standardami. System klasyfikacji ma być bardziej przejrzysty i umożliwi efektywne monitorowanie zmian w strukturze gospodarki.

Ze względu na szerokie zastosowanie PKD, wprowadzone zmiany w klasyfikacji będą miały wpływ na konieczność przeklasyfikowania podmiotów gospodarczych. 

Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Nowa klasyfikacja PKD obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. we wszystkich rejestrach publicznych, w tym w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorcy będą mieli 2 lata na dostosowanie swoich kodów PKD do nowej klasyfikacji.

Przedsiębiorcy składający po 1 stycznia 2025 r. wniosek o rozpoczęcie działalności będą już korzystać z nowej klasyfikacji.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność przed 1 stycznia 2025 r. mają 2 lata na aktualizację kodów PKD. Przy każdej zmianie wpisu, system CEIDG będzie wymagał dostosowania kodów PKD do nowej klasyfikacji PKD 2025.

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w oparciu o wpis w CEIDG, składając po 1 stycznia 2025 roku wniosek o zmianę ich wpisu w ewidencji, będą mieć obowiązek dokonania aktualizacji obecnie wpisanych do ewidencji kodów PKD, zgodnie z nowymi przepisami. Nie ma przy tym znaczenia, jaki będzie powód składania wniosku o zmianę danych w CEIDG. W drodze przykładu gdy będziesz chciał zmienić swój adres prowadzenia działalności gospodarczej lub zawiesić działalności równocześnie zostaniesz zobowiązany do zmiany swoich danych dotyczących przedmiotu wykonywanej działalności poprzez wybranie nowych kodów PKD. 

Jeśli przedsiębiorca przez 2 lata nie dokona aktualizacji wpisu, planowane jest automatyczne przeklasyfikowanie kodów PKD 2007 na PKD 2025 zgodnie z określonymi przez GUS tzw. „kluczami przejścia (powiązań)”. Znajdą się one w załączniku do rozporządzenia w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, tj. spółki prawa handlowego, fundacje, stowarzyszenia, jak również fundacje rodzinne oraz spółki cywilne (które podlegają wpisowi do rejestru REGON), są zobowiązane do dokonania aktualizacji kodów PKD w dotyczącym je rejestrze, ale tylko w przypadku gdy decydują się one na zmianę wpisu w zakresie przedmiotu działalności, którą prowadzą.

Zgodnie z założeniami Rozporządzenia Rady Ministrów, obowiązującego od 1 stycznia 2025 roku, regulacja zakłada okres przejściowy, pozwalający na dostosowanie się przedsiębiorcom do nowych przepisów. Okres ten ma trwać dwa lata – tj. do 31 grudnia 2026 roku.

W sytuacji, gdy dany podmiot, w okresie przejściowym nie złoży wniosku o aktualizacje swojego PKD do CEIDG, KRS lub rejestru REGON, planowane jest automatyczne przeklasyfikowanie dotychczas używanych kodów PKD na kody z 2025 roku. 

Automatyczne przeklasyfikowanie ma nastąpić w oparciu o tzw. klucz przejścia, który został szczegółowo opracowany i stanowi załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów. 

Rekomenduje jednak, aby każdy z przedsiębiorców zadbał indywidualnie o dokonanie zmiany w wyznaczonym przepisami terminie.

Wprowadzona aktualizacja PKD z 2025r. spowodowała w niektórych przypadkach rozdzielenie kodu PKD 2007 na kilka odrębnych kodów, które mogą się znacznie różnić od prowadzonej działalności przez danego przedsiębiorcę. 

źródło Rozporządzenie RM z 18 grudnia 2024r. w sprawie PKD





Pamiętaj, że czytany artykuł nie stanowi porady prawnej w rozumieniu ustawy o radcach prawnych

Wpis jest oparty na stanie prawnym obowiązującym w chwili jego publikacji.

Zainteresował Cię ten artykuł, a może masz związane z nim pytania? Jeśli tak, to zapraszam Cię do zostawienia komentarza lub do udostępnienia wpisu w mediach społecznościowych.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Renta wdowia- komu przysługuje?

     Wraz z nadejściem nowego 2025 roku w naszym kraju wprowadzone zostały przepisy umożliwiające otrzymywanie nowego świadczenia, tzw. rentę wdowią.   Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do: 1. renty rodzinnej oraz 2. własnego świadczenia: emerytury, emerytury rolniczej, emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej, możesz otrzymać dodatkowo rentę wdowią. Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem (np. własna emery...

Kiedy rodzic po rozwodzie utrudnia kontakt z dziećmi ... co mogę zrobić ?

To pytanie często pojawia się w życiu codziennym rodziców żyjący w rozłączeniu, np. po rozwodach. Dzieci na stałe mieszkają z jednym z rodziców, np. z matką a ojciec ma ustalone sądowe kontakty z dzieckiem.  Przykład z życia wzięty. Ojciec ma ustalone sądowe kontakty z dziećmi w określone dni tygodnia, matka jednak utrudnia spotkanie się z dziećmi, nie przygotowuje dzieci na spotkanie z tatą, nie odbiera telefonów od drugiego rodzica, nie trzyma się ustaleń Sądu zawartych w wyroku sądowym.  Inne przykłady utrudniania kontaktów: - nastawianie dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi, - nie udostępnianie drugiemu rodzicowi dokumentacji medycznej, szkolnej, - wyjazdy z dziećmi w dni kontaktów, - zapisywanie dziecka na zajęcia dodatkowe, które odbywają się w dniu kontaktów, - symulowanie chorób dziecka, Ojciec po wielokrotnych, nieudanych próbach porozumienia się i prośbami o umożliwieniu mu kontaktów z dziećmi, zrezygnowany w końcu kontaktuje się z prawnikiem, by uzyskać pomoc. ...