Przejdź do głównej zawartości

Renta wdowia- komu przysługuje?

    Wraz z nadejściem nowego 2025 roku w naszym kraju wprowadzone zostały przepisy umożliwiające otrzymywanie nowego świadczenia, tzw. rentę wdowią. 

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz prawo do:

1. renty rodzinnej oraz

2. własnego świadczenia: emerytury, emerytury rolniczej, emerytury z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej,

możesz otrzymać dodatkowo rentę wdowią. Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem (np. własna emerytura).

Komu przysługuje renta wdowia? 

Żeby ZUS mógł wypłacić Ci świadczenie łącznie z rentą rodzinną, musisz spełnić wszystkie poniższe warunki łącznie:

1. masz co najmniej 60 lat (jeśli jesteś kobietą) i 65 lat (jeśli jesteś mężczyzną),

2. do dnia śmierci Twojego małżonka (lub małżonki) pozostawałaś (lub pozostawałeś) z nim (lub z nią) we wspólności małżeńskiej,

3. nabyłaś lub nabyłeś prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończyłaś 55 lat, jeśli jesteś kobietą lub ukończyłeś 60 lat, jeśli jesteś mężczyzną,

4. nie jesteś obecnie w związku małżeńskim.

Jeżeli nie spełnisz któregokolwiek z powyższych warunków, ZUS oddali wniosek i nie będziesz mógł skorzystać z połączonych świadczeń! 

Jeśli nadal masz wątpliwości, czy przysługuje Ci nowe połączone świadczenia, ZUS przygotował  Ankieta renta wdowia, odpowiedz na kilka prostych pytań i otrzymasz informacje, czy przysługuje Ci renta wdowia. 

Ile możesz otrzymać? 

 Jeśli spełnisz wszystkie kryteria do renty wdowiej możesz wybrać do wypłaty:

- 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo

- 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.

Sam zdecydujesz, z której opcji chcesz skorzystać. ZUS daje możliwość przeliczenia, który wariant jest dla Ciebie korzystniejszy, możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora: Kalkulator renta wdowia

Dzięki temu narzędziu samodzielnie obliczysz szacunkową łączną kwotę świadczeń. O pomoc będziesz mógł również poprosić pracowników ZUS. Od 1 stycznia 2027 r. otrzymasz nie 15%, ale 25% drugiego świadczenia.

Przez rentę rodzinną rozumiemy nie tylko tę, którą wypłaca ZUS, ale również rentę rodzinną, którą wypłacają inne instytucje emerytalno-rentowe, np. rentę rodzinną dla rolników, a także wojskową i policyjną rentę rodzinną.

Ustawodawca wprowadził maksymalną wysokość świadczeń wypłacanych łącznie z rentą rodzinną. Suma wypłacanych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. (obecnie to 5.342,88 zł) Do tego limitu wliczamy świadczenia, które będą wypłacane łącznie, a także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki wypłacane na podstawie ustawy emerytalnej lub odrębnych przepisów.

Co zrobić, by otrzymać świadczenie wraz z rentą wdowią? 

Złóż wniosek w najbliższej placówce ZUS. Formularz w formie elektronicznej możesz pobrać tu wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą wdowią lub udać się do najbliższej placówki ZUS i zrobić to na miejscu.


Może Cię zainteresuje: 

Dostałem/-am wezwanie na świadkado Sądu....

1 grosz hipoteki na Twojej nieruchomości



Pamiętaj, że czytany artykuł nie stanowi porady prawnej w rozumieniu ustawy o radcach prawnych

Wpis jest oparty na stanie prawnym obowiązującym w chwili jego publikacji.

Zainteresował Cię ten artykuł, a może masz związane z nim pytania? Jeśli tak, to zapraszam Cię do zostawienia komentarza lub do udostępnienia wpisu w mediach społecznościowych.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kiedy rodzic po rozwodzie utrudnia kontakt z dziećmi ... co mogę zrobić ?

To pytanie często pojawia się w życiu codziennym rodziców żyjący w rozłączeniu, np. po rozwodach. Dzieci na stałe mieszkają z jednym z rodziców, np. z matką a ojciec ma ustalone sądowe kontakty z dzieckiem.  Przykład z życia wzięty. Ojciec ma ustalone sądowe kontakty z dziećmi w określone dni tygodnia, matka jednak utrudnia spotkanie się z dziećmi, nie przygotowuje dzieci na spotkanie z tatą, nie odbiera telefonów od drugiego rodzica, nie trzyma się ustaleń Sądu zawartych w wyroku sądowym.  Inne przykłady utrudniania kontaktów: - nastawianie dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi, - nie udostępnianie drugiemu rodzicowi dokumentacji medycznej, szkolnej, - wyjazdy z dziećmi w dni kontaktów, - zapisywanie dziecka na zajęcia dodatkowe, które odbywają się w dniu kontaktów, - symulowanie chorób dziecka, Ojciec po wielokrotnych, nieudanych próbach porozumienia się i prośbami o umożliwieniu mu kontaktów z dziećmi, zrezygnowany w końcu kontaktuje się z prawnikiem, by uzyskać pomoc. ...

Ważna zmiana dla przedsiębiorców- nowe PKD od 2025r.

Rozporządzeniem z dnia 27 grudnia 2024r. Rada Ministrów wprowadziła nową Polską Klasyfikację Działalności PKD. Rozporządzenie wprowadza zmiany w dotychczasowo stosowanej klasyfikacji z 2007 roku. Konieczność wydania PKD 2025 wynika ze zmian dokonanych w klasyfikacji Unii Europejskiej. Celem wprowadzonych zmian jest dostosowanie Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD do aktualnych realiów gospodarczych oraz zgodności z międzynarodowymi standardami. System klasyfikacji ma być bardziej przejrzysty i umożliwi efektywne monitorowanie zmian w strukturze gospodarki. Ze względu na szerokie zastosowanie PKD, wprowadzone zmiany w klasyfikacji będą miały wpływ na konieczność przeklasyfikowania podmiotów gospodarczych.  Co to oznacza dla przedsiębiorców? Nowa klasyfikacja PKD obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. we wszystkich rejestrach publicznych, w tym w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorcy będą mieli 2 lata na dostosowan...