Spotkałam się w swojej praktyce zawodowej z sytuacją, kiedy klient obdarowany został przez swoich rodziców nieruchomością (działką niezabudowaną) m.in. po to by mógł na niej wybudować dom dla swojej rodziny. Kiedy okazało się, że własne środki finansowe będą niewystarczające na wybudowanie domu, klient postanowił zaciągnąć kredyt hipoteczny na jego dokończenie.
Po weryfikacji dokumentów Bank dopatrzył się, że przedmiotowa nieruchomośc obciążona jest hipoteką z 1935r. w wysokości 0,01 grosza i w konsekwencji odmówił udzielenia kredytu z uwagi na wątpliwy stan prawny nieruchmości. Nie jest to sytuacja bez wyjścia jednak wymaga ona czasu, by usunąć wpis hipoteki w księdze wieczystej (w przypadku mojego klienta sprawa trwała ok jednego roku).
Co więc można zrobic w sytuacji, kiedy na naszej nieruchomosci widnieje "przedwojenna" hipoteka, a ponadto osoby wskazane w hipotece już nie żyją i niemożliwe jest wskazanie ich spadkobierców?
Rozwiązaniem tej sytuacji będzie złożenie do Sądu wniosku o zezwolenie na złożenie przedmiotu świadczenia w depozycie sądowym. Wpis od wniosku na dzień redakcji niniejszego artykułu to kwota 100 zł. We wniosku wskazujemy strony postępowania, w tym osoby wkazane w hipotece nieruchomości. W postanowieniu Sąd wezwie wierzyciela i jego następców prawnych do odbioru w określonym czasie depozytu (w naszej sprawie 0,01 gr) poprzez ogłoszenie na stronie internetowej Sądu oraz poprzez wywieszenie ogłoszenia na tablicy ogłoszeń w siedzibie Sądu. i w prasie.
Prawomocne postanowienie Sądu w sprawie depozytu będzie podstawą usunięcia wpisu hipoteki w księdze wieczystej nieruchomosci. Do wniosku o wykreslenie hipoteki dołączamy rówież potwierdzenie wpłaty kwoty depozytu (np. 1 gr) na konto depozytowe sądu. Opłata od wniosku o wykreślenie hipoteki (100 zł) obciąża wnioskdoawcę i powinna być złożóna wraz z wnioskiem
Weronika Gruszkiewicz
radca prawny
Może Cię zainteresuje:
Dostałem/ -am wezwanie na świadka do Sądu....
Kiedy rodzic po rozwodzie utrudnia kontakty z dziećmi... co mogę zrobić?
Pamiętaj, że czytany artykuł nie stanowi porady prawnej w rozumieniu ustawy o radcach prawnych
Wpis jest oparty na stanie prawnym obowiązującym w chwili jego publikacji.
Zainteresował Cię ten artykuł, a może masz związane z nim pytania? Jeśli tak, to zapraszam Cię do zostawienia komentarza lub do udostępnienia wpisu w mediach społecznościowych.
Komentarze
Prześlij komentarz