W tym poście przeanalizujemy sytuację, gdy osoba zmarła pozostawiła po sobie długi, np. raty do spłacenia, niespłacone kredyty, pożyczki, inne długi, zaś my i nasze dzieci wchodzimy w krąg spadkobierców.
Rodzice jako osoby dorosłe, zdolne do podejmowania czynności prawnych w takiej sytuacji udają się do sądu bądź do notariusza, by odrzucić spadek po zmarłym i nie dziedziczyć po nim długów. Po rodzicach w dalszej kolejności spadek dziedziczą ich dzieci. Małoletnie dzieci jako że nie mają zdolności do czynności prawnych lub mają ją ograniczoną (dzieci od 13 do 18 r. ż) nie mogą samodzielnie dokonać odrzucenia spadku czy też jego przyjęcia. Osoba małoletnia nie może samodzielnie złożyć żadnego oświadczenia spadkowego. Nie ma przy tym znaczenia, że nasze małoletnie dziecko ma 17 lat i niebawem osiągnie pełnoletniość.
Rodzice są zobowiązani do sprawowania należytego zarządu nad majątkiem swoich dzieci. Majątkiem jest również spadek, który przypada dzieciom.
Wobec naszego rodzicielskiego obowiązku, w sytuacji, kiedy wiemy, że w skład spadku wchodzą jedynie długi dopuszczalne jest odrzucenie spadku w imieniu małoletniego.
Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego może wymagać dodatkowych formalności. Zasadą jest w takiej sytuacji wystąpienie do sądu z wnioskiem o zezwolenie na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka.
Możemy jednak- jako rodzice- złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego przed notariuszem czy sądem, bez konieczności uzyskania zezwolenia sądu. Zgoda sądu opiekuńczego (lub sądu spadku) nie będzie potrzebna jeśli chcesz w imieniu dziecka odrzucić spadek, który Ty (lub drugi z rodziców) też odrzuciłeś. Aby skorzystać z tej uproszczonej drogi na odrzucenie spadku w imieniu dziecka musisz spełnić kilka wymogów:
✔ spadek po zmarłym został odrzucony przez rodziców małoletniego, wobec czego dziecko jest uprawnione do dziedziczenia;
✔ spadek po zmarłym odrzuca uprawnione do tego rodzeństwo małoletniego;
✔ odrzucenie spadku w imieniu dziecka dokonywane jest przez rodzica, któremu przysługuje władza rodzicielska;
✔ drugi z rodziców, któremu przysługuje władza rodzicielska wyraża zgodę na odrzucenie spadku lub odrzucenie dokonywane jest wspólnie przez oboje rodziców;
Jeśli spełniasz powyższe wymogi postępuj tak, jak w przypadku odrzucenia spadku przez dorosłego – odrzuć spadek w imieniu dziecka przed notariuszem lub przed sądem, nie pytając się sądu opiekuńczego (lub sądu spadku) o zgodę.
❗ Pamiętaj, że na złożenie oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku masz 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziałeś się o powołaniu do spadku (najczęściej jest to dzień, w którym dowiedziałeś się o śmierci spadkodawcy). Termin 6- miesięczny na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego liczy się od dnia, w którym Ty odrzuciłeś spadek po zmarłym. ❗
Pamiętaj, że czytany artykuł nie stanowi porady prawnej w rozumieniu ustawy o radcach prawnych
Wpis jest oparty na stanie prawnym obowiązującym w chwili jego publikacji.
Uważasz, że artykuł jest wartościowy a może masz związane z nim pytania? Jeśli tak, to zapraszam Cię do zostawienia komentarza lub do udostępnienia wpisu w mediach społecznościowych.
Komentarze
Prześlij komentarz