W pierszej kolejności konieczne będzie odebranie korespondencji z Sądu. Jest to o tyle istotne, że dzięki odebranej korespondencji będziesz mógł się bronić.
Przesyłka sądowa będzie zawierać odpis nakazu zpłaty w postępowaniu upominawczym, elektronicznym postępowaniu upominawczym lub nakazowym, pozew na formularzu urzędowym wraz załacznikami oraz pouczenia sądu. Jak już odebrałeś przesyłkę, od tego dnia masz 14 dni na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym lub elektronicznym postępowaniu upominawczym oraz jeden miesiąc na wniesienie zarzutów od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym (w sytuacji, kiedy mieszkasz na terenie naszego kraju). To czy konieczne będzie wniesienie sprzeciwu czy zarzutów zależy od tego czy otrzymałeś nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, elektronicznym upominawczym czy nakazowym (na nakazie zapłaty będzie to napisane i wytłuszczone grubym drukiem). W przypadku dwóch pierwszych postępowań konieczne będzie złożenie sprzeciwu, zaś w postępowaniu nakazowym- wniesienie zarzutów. Nie martw się mylne oznaczenie pisma nie stanowią przeszkody do nadania pismu biegu i rozpoznania go w trybie właściwym przez sąd.
W treści pisma do sądu koniecznie:
* wskaż czy zaskarżasz nakaz zapłaty w całości lub części,
* powołaj zarzuty, na których opierasz swój sprzeciw, np. częściowa spłata przez Ciebie zobowiązań, umówione z powodem inne terminy zapłaty, przedawnienie roszczenia,
* dołącz wszystkie dokumenty, które mogą potwierdzić Twoje stanowisko,
* napisz o co wnosisz, np. o uchylenie nakazu zapłaty w całości lub w części, oddalenie powództwa,
* dodatkowo wnieś o przeprowadzenie wszystkich dowodów dołączonych do pisma, przeprowadzenie rozprawy pod Twoją nieobecność oraz o zasądzenie kosztów postępowania od powoda na Twoją rzecz,
* uzasadnij swoje stanowisko,
* pod pismem złóż własnoręczny podpis.
Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty nie wymaga wniesienia żadnej opłaty sądowej. Wnosząc zarzuty od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym masz obowiązek uiszczenia opłaty w wysokosci trzeciej części opłaty od pozwu. Pamietaj, aby złożyć sprzeciw/ zarzuty w dwóch egzemplarzach do Sądu, od którego go otrzymałeś.
Bardzo istotne jest zachowanie terminu do wniesienia sprzeciwu bądź zarzutów, który liczysz od dnia następnego, w którym odebrałeś przesyłkę z sądu z nakazem zapłaty. Konsekwencje niedochowania tego terminu mogą być dla Ciebie bardzo dotkliwe. Po 14-dniowym terminie do wniesienia sprzeciwu lub zarzutów, nakaz zapłaty uprawomocni się i osoba, która wniosła pozew (powód) będzie mogła udać się do komornika z wnioskiem o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji.
Może Cię zainteresuje:
Dostałem/-am wezwanie na świadkado Sądu....
1 grosz hipoteki na Twojej nieruchomości
Pamiętaj, że czytany artykuł nie stanowi porady prawnej w rozumieniu ustawy o radcach prawnych
Wpis jest oparty na stanie prawnym obowiązującym w chwili jego publikacji.
Zainteresował Cię ten artykuł, a może masz związane z nim pytania? Jeśli tak, to zapraszam Cię do zostawienia komentarza lub do udostępnienia wpisu w mediach społecznościowych.
Komentarze
Prześlij komentarz